§ 1 INFORMACJE OGÓLNE
Kryta Pływalnia „RELAKS” zwana dalej Pływalnią jest własnością Gminy Kaczory.
Pływalnia czynna jest w każdy dzień tygodnia od godz. 9:00 do 21:00.
Przed wejściem na teren hali basenowej oraz przed rozpoczęciem korzystania z poszczególnych urządzeń (jacuzzi, zjeżdżalni, sauny, groty solnej) należy zapoznać się z niniejszym Regulaminem i odpowiednimi instrukcjami użytkowania.
Osoby przebywające na terenie pływalni, które naruszają porządek publiczny, przepisy Regulaminu i nie stosują się do zaleceń ratowników lub innych pracowników pływalni mogą zostać usunięte z terenu obiektu.
W przypadku usunięcia użytkownika z pływalni oraz za niewykorzystane bilety wstępu, uiszczone opłaty nie będą zwracane.
§ 2 KORZYSTANIE Z BASENU
Na terenie hali basenowej obowiązuje noszenie stroju kąpielowego. Zabroniona jest kąpiel w bieliźnie, luźnych lub długich szortach.
Dzieci noszące pieluchy korzystające z basenu powinny mieć nałożone specjalne pieluchy przeznaczone do kąpieli.
Osoby bez odpowiedniego stroju mogą być zobowiązane przez ratownika lub pracownika pływalni do opuszczenia hali basenowej, bez prawa żądania zwrotu należności za wstęp na basen.
Wchodzący na pływalnię zobowiązani są do korzystania z szatni głównej i pozostawienia tam okrycia oraz zmiany obuwia na klapki basenowe.
Przed wyjściem z szatni na teren niecki basenowej należy sprawdzić czy szafka została zamknięta. Za rzeczy pozostawione w otwartych szafkach lub nieprawidłowo zamkniętych, pieniądze i przedmioty wartościowe właściciel pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
Osoby korzystające z pływalni rozliczane są według wskazań elektronicznego systemu wejść i wyjść. Czas pobytu na pływalni liczony jest od momentu pobrania i rejestracji elektronicznego paska termoplastycznego do chwili jego zwrotu do kasy pływalni.
Dzieci do lat 9 mogą przebywać na terenie Pływalni oraz kąpać się wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Osoby te ponoszą pełną odpowiedzialność za powierzone ich opiece dzieci i odpowiadają za wszelkie szkody przez nich wyrządzone. Opiekun płaci za pobyt na pływalni według obowiązującego cennika.
Osoby niepełnosprawne wymagające opieki powinny przebywać na pływalni wraz z osobą towarzyszącą, którą również obowiązuje wykupienie biletu.
Przed wejściem na basen każda osoba zobowiązana jest do umycia się pod prysznicem z użyciem środków myjących.
Przy wyjściu na płytę basenu należy dodatkowo odkazić stopy w brodziku.
Za bezpieczeństwo pływających odpowiadają ratownicy, opiekunowie grup i prowadzący zajęcia.
Wszystkie osoby korzystające z pływalni są obowiązane do podporządkowania się nakazom ratowników oraz pracowników pływalni.
§ 3 KORZYSTANIE Z BASENU GRUP ZORGANIZOWANYCH
Zajęcia grupowe na hali basenowej odbywają się wyłącznie w obecności instruktorów pływania oraz ratowników, zgodnie z rozkładem zajęć ustalonych z kierownikiem pływalni.
Grupy zorganizowane mogą korzystać z pływalni na następujących zasadach:
grupa zorganizowana nie może liczyć więcej niż 15 uczestników na jedną osobę prowadzącą zajęcia, posiadającą odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju zajęć,
zajęcia mogą się odbywać tylko w obecności instruktorów pływania i ratowników,
opiekun grupy po wejściu na halę basenową zobowiązany jest skontaktować się z szefem zmiany ratowników celem ustalenia zasad kąpieli,
uczestnicy grup zorganizowanych wchodzą na zajęcia równocześnie i przy wyjściu z szatni czekają na swojego instruktora,
instruktor prowadzący zajęcia ma obowiązek sprawdzić stan liczbowy swojej grupy przed i po zajęciach,
za bezpieczeństwo ćwiczących ponosi odpowiedzialność instruktor prowadzący zajęcia a w pomieszczeniach szatni oraz na korytarzach za właściwe zachowanie odpowiedzialny jest opiekun grupy,
opiekun grupy, któremu powierzono paski z elektronicznym czytnikiem zobowiązany jest do ich oddania w tej samej ilości, którą pobrał,
po zakończeniu zajęć należy niezwłocznie opuścić płytę hali basenowej.
Liczba opiekunów dla grup osób niepełnosprawnych zależna jest od rodzaju niepełnosprawności oraz stanu zdrowia podopiecznych.
Dzieci niepełnosprawne muszą mieć pisemną zgodę lekarza na kąpiel w basenie.
Grupy przedszkolne powinny korzystać z basenu rekreacyjnego. Korzystanie z innych zbiorników oraz zjeżdżalni może mieć miejsce wyłącznie pod opieką dorosłych i ratowników.
W czasie pobytu na terenie Pływalni opiekunowie są zobowiązani dopilnować, aby grupa zachowywała się spokojnie, kulturalnie, nie hałasowała i nie niszczyła urządzeń oraz mienia znajdującego się na terenie obiektu.
W czasie zawodów lub innych imprez sportowo-rekreacyjnych organizator wynajmujący basen zapewnia i odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprezy.
§ 4 CZYNNOŚCI ZABRONIONE
Z pływalni nie wolno korzystać osobom:
nietrzeźwym, chorym na górne drogi oddechowe (katar, kaszel, itp.), uczulonym na środki odkażające, z chorobami skóry (grzybica, egzema, liszaje, itp.), z chorobami układu wydalania, z zaburzeniami równowagi, zachowujące się agresywnie, małym dzieciom nie zaopatrzonym w odpowiednie pielucho majtki, przeznaczone do kąpieli.
Ratownik lub opiekun ma prawo nie zezwolić na kąpiel w przypadku zauważenia stanów wymienionych w ust. 1.
Osoby o niestabilnym stanie zdrowia powinny korzystać z Pływalni ze szczególną ostrożnością, po konsultacji ze swoim lekarzem. Za skutki zdrowotne przebywania na obiekcie Pływalnia nie ponosi odpowiedzialności.
Na terenie Pływalni zabrania się:
biegania po płycie basenu, używania sprzętu z elementami szklanymi i kosmetyków w szklanych opakowaniach, pływania w okularach i szkłach kontaktowych, posiadania w wodzie ostrych elementów (zegarki, biżuteria, itp.), załatwiania potrzeb fizjologicznych w wodzie, skoków do wody bez nadzoru instruktora, spożywania posiłków w szatniach i na terenie hali basenów, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających, wnoszenia i spożywania alkoholu, pozostawiania małych dzieci bez opieki.
Wszystkie osoby korzystające z pływalni są obowiązane do podporządkowania się nakazom ratownika.
§ 5 ZASADY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻENIA ŻYCIA LUB ZDROWIA
Wszelkie skaleczenia, urazy oraz nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłaszać dyżurnemu ratownikowi.
W razie pożaru należy ściśle stosować się do instrukcji ochrony przeciwpożarowej.
W innych przypadkach (zauważenie tonącego, omdlenia, itp.) natychmiast zawiadomić dyżurnego ratownika i w razie potrzeby właściwe służby ratownicze.
W razie niebezpieczeństwa ratownik może nakazać kąpiącym się natychmiastowe wyjście z wody.
§ 6 ODPŁATNOŚCI
Odpłatność za usługi Pływalni (korzystanie z basenów, saun, groty solnej) pobierana będzie zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Opłata za pierwszy „cykl” 60-cio minutowy pobytu pobierana jest z góry i nie podlega zwrotowi.
Rozliczenie pobytu odbywa się po przejściu przez bramkę przy wyjściu z korytarza na hol główny Pływalni z doliczeniem czasu ponad długość „cyklu” w rozliczeniu 1-minutowym.
Faktury za usługi Pływalni można otrzymać na podstawie przedłożonego paragonu fiskalnego.
Za zgubienie lub zniszczenie wyposażenia Pływalni obowiązuje odpłatność w wysokości 100% wartości szkody.
Za zgubienie paska z elektronicznym czytnikiem użytkownik zobowiązany będzie do uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł.
Za zgubienie żetonu od szatni użytkownik zobowiązany będzie do uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości 30 zł.
§ 7 UWAGI KOŃCOWE
Kierownictwo Pływalni nie ponosi odpowiedzialności za zgubione na terenie obiektu przedmioty wartościowe.
Kierownictwo Pływalni nie odpowiada za wypadki spowodowane nie przestrzeganiem regulaminu.
Skargi i wnioski można zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 u Kierownika Pływalni.
Pływacki savoir-vivre, czyli co trzeba wiedzieć, żeby nie wyjść na „basenowego buraka”.
W pływaniu, sporcie niezmiernie popularnym na całym świecie, wykształciło się wiele reguł i zwyczajów, które funkcjonują jak pływacki kodeks.
Wszystkie, nie objęte niniejszym regulaminem sprawy sporne dotyczące basenu reguluje Ratownik obecny na zmianie.
ZASADY:
1. Pływanie odbywa się na wyznaczonych torach (wzdłuż basenu) w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
2. Zakazuje się siadania lub „wieszania” na linach oddzielających tory.
3. Wolniejszy pływak zawsze przepuszcza szybciej pływającego.
4. Wymijamy zawsze po lewej.
5. Jeśli chcemy kogoś wyprzedzić, a jest tłoczno, przyjęło się dawać sygnał przez lekkie uderzenie w nogę osoby płynącej przed nami.
6. Przy nawrotach wyprzedzany ustępuje, co oznacza, że jeśli ktoś pływa szybciej od nas, zatrzymujemy się i czekamy aż osoba wyprzedzająca zakończy nawrót i odpłynie.
7. Nie przeszkadzamy szybszym od nas pływakom.
8. Do basenu wchodzimy starając się nie zakłócać pływania innym.
9. Nigdy, ale to nigdy, nie skaczemy tuż przed, albo na osoby dopływające do ściany basenu.
10. Należy uważać na to, co się dzieje na naszym torze i uwzględniamy innych pływających na naszym torze.
11. Jeśli musimy się zatrzymać, robimy to zawsze przy ścianie.
12. Zostawiamy wolny środek lub prawy kąt toru, aby pozwolić innym na swobodne wykonanie nawrotu.
13. Nie machamy rękami nad sąsiednimi torami.
14. Na basen przychodzimy głównie po to, aby pływać!
15. Chęć pływania w płetwach należy zgłosić ratownikom pełniącym dyżur (mają oni prawo zabronić pływania w płetwach wg uznania zbyt dużej liczby osób na torach).
Regulamin korzystania z Pływalni RELAKS przez grupy zorganizowane
Opiekun (wychowawca, instruktor) grupy zobowiązany jest do:
1. Zapoznania uczestników kąpieli z postanowieniami regulaminu pływalni i niniejszego regulaminu oraz czuwania nad jego przestrzeganiem.
2. Prowadzenia zajęć z grupą nie przekraczającą 15 osób na 1 instruktora.
3. Instruktorzy, wychowawcy prowadzący zajęcia mają obowiązek noszenia stroju sportowego – kąpielowego (krótkie spodenki – koszulka).
4. Pobrania z kasy identyfikatorów dla wszystkich uczestników grupy, przeliczenia ich a po zakończeniu zajęć zwróceniu w takiej samej ilości do kasy.
5. Sprawowania nadzoru nad właściwym zachowaniem uczestników grupy na terenie całego obiektu, zarówno w szatniach jak i w holu oraz na terenie niecek basenowych.
6. Dopilnowania aby wszyscy uczestnicy grupy przed wejściem do basenu umyli ciało pod prysznicem.
7. Przeprowadzenia grupy z szatni na teren niecki, zorganizowania tam zbiórki, sprawdzenia obecności przeliczenia grupy i poinformowanie ratownika o jej przybyciu i stanie liczebnym.
8. Prowadzenia zajęć w sposób zgodny z przepisami, zasadami bezpieczeństwa i dobrą praktyką.
9. Odłożenia na miejsce przyborów do pływania wykorzystywanych w trakcie prowadzonych zajęć.
10. Zorganizowanie po zakończeniu zajęć zbiórki, sprawdzenia obecności i poinformowania ratownika o opuszczeniu terenu niecki przez grupę.
11. Wszystkie uwagi odnośnie regulaminu pływalni proszę kierować do Kierownika.
12. Regulamin Pływalni Relaks obowiązuje od dnia 10.10.2013 r.
Regulamin korzystania z karnetów przez klientów indywidualnych Pływalni RELAKS w Kaczorach
1. Pływalnia „RELAKS” wprowadza możliwość regulowania płatności za korzystanie z usługi pływalni za pomocą karnetów.
2. Karnety są do nabycia w kasie Pływalni według aktualnie obowiązujących cen.
3. Czas basenowy naliczany jest minutowo. Jedno wejście na basen przy użyciu karnetu obejmuje 60 minut.
4. Dopłatę za przekroczony czas należy uiścić w kasie, po zakończeniu korzystania z usług Pływalni.
5. Termin ważności karnetów: 60 dni – 10 wejść, 90 dni – 20 wejść.
6. Pieniądze za wejścia niewykorzystane w okresie ważności karnetu nie podlegają zwrotowi.
7. W przypadku przerwy technicznej powodującej przestój w funkcjonowaniu obiektu, okres ważności karnetu jest przedłużany o ilość dni postoju.
8. W przypadku zgubienia karnetu Pływalnia nie wydaje „duplikatów” (przepada kwota za niewykorzystaną część karnetu).
9. Wejście na obiekt jest uzależnione od ilości osób obecnych na pływalni.
10. Nie ma limitu osób korzystających z jednoczesnego wejścia na karnet.
11. Karnet nie upoważnia do wejścia na obiekt poza kolejką.
12. Każdą osobę wchodzącą na podstawie karnetu obowiązuje Regulamin Pływalni Relaks w Kaczorach.
Regulamin korzystania z jacuzzi (whirlpool´a)
1. Jednorazowo, w jacuzzi może przebywać 6 osób.
2. Jacuzzi pracuje w systemie ciągłym, w godzinach otwarcia pływalni.
3. Korzystający z jacuzzi mają bezwzględnie podporządkować się poleceniom obsługi.
4. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej pracy urządzenia należy niezwłocznie powiadomić obsługę.
5. Z urządzenia mogą korzystać osoby, które ukończyły 10 lat. Dzieci poniżej 10 lat korzystają z jacuzzi wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.
6. Korzystającym z jacuzzi zabrania się:
– skakania
– nurkowania
– innych czynności i zachowań stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa
– zachowania się niezgodnego z przyjętymi zwyczajami zachowywania się w miejscach
publicznych
– korzystania ze sprzętu elektrycznego (np. telefonu kom, itp)
– wnoszenia przedmiotów obcych
– używania kosmetyków.
Grota solna jest miejscem relaksu, wyciszenia i odpoczynku.
Grota solna jest czynna cały tydzień w godzinach 9:00 – 21:00.
Temperatura w grocie wynosi 19-21 stopni C.
Aby skorzystać z seansu w grocie należy wykupić odrębnie płatną usługę w kasie pływalni zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Korzystanie z seansów w grocie solnej jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu bez zastrzeżeń.
Czas pobytu naliczany jest od momentu wejścia przez bramkę przy szatniach groty i saun.
Sugerowany czas terapii trwa 40-50 min.
W przypadku przekroczenia wykupionego czasu, po zakończeniu terapii należy dokonać dopłaty w kasie pływalni – według obowiązującego cennika.
Wejście na seans do groty solnej należy zaplanować tak, aby czas pobytu nie przekraczał czasu pracy Pływalni (sugerowane rozpoczęcie seansu do godz. 20:00).
Pierwszeństwo korzystania z terapii solnej mają osoby, które wcześniej zarezerwowały termin i czas kuracji.
Dzieci do 12 roku życia wchodzą do groty pod opieką osoby dorosłej.
Za wszelkie szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub opiekunowie.
Po wejściu do groty należy stosować się do poleceń personelu.
Do groty należy wchodzić boso lub w białych skarpetkach. Zalecany jest wygodny strój.
Po wejściu do groty należy ułożyć się wygodnie w fotelu, rozluźnić się i poddać działaniu mikroklimatu oraz muzyki relaksacyjnej.
Podczas seansu należy zachować ciszę (umożliwić innym wypoczynek i wyciszenie).
W przypadku złego samopoczucia należy niezwłocznie opuścić grotę.
W grocie nie należy:
dotykać ścian, spożywać posiłków, wynosić soli.
W przypadku nadczynności tarczycy, gruźlicy, stanów zapalnych, klaustrofobii i chorób nowotworowych wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
Właściciel i personel Pływalni nie ponosi odpowiedzialności za złe samopoczucie zarówno w trakcie, jak i po seansie w grocie, szczególnie przez osoby z przeciwwskazaniami.
Na terenie groty nie mogą przebywać osoby nietrzeźwe.
1. Na terenie saunarium obowiązują przepisy regulaminu ogólnego pływalni oraz niniejszego regulaminu.
2. Korzystanie z sauny jest równoznaczne z tym, że osoba zapoznała się i akceptuje wszystkie przepisy regulaminu.
3. Opłata za korzystanie z sauny dla osób nie korzystających z basenu naliczana jest zgodnie z aktualnym cennikiem, dla osób korzystających z basenu – bezpłatnie.
4. Za skutki zdrowotne przebywania w saunie kierownictwo pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
5. Z sauny mogą korzystać tylko osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z zabiegów.
6. Dzieci do lat 12 mogą przebywać w saunie wyłącznie pod opieka osób pełnoletnich.
7. W pomieszczeniu sauny infrared panuje temperatura 50 – 55 °C.
8. Regulacja temperatury w saunie należy do obsługi.
9. Przed wejściem do pomieszczenia sauny należy:
a) załatwić potrzeby fizjologiczne,
b) zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, gdyż mogą stać się przyczyną poparzeń ciała,
c) zdjąć okulary i szkła kontaktowe,
d) umyć całe ciało pod prysznicem mydłem, a następnie wytrzeć do sucha,
e) zdjąć obuwie basenowe.
10. Maksymalnie w saunie mogą przebywać 4 osoby.
11. W saunie infrared należy siadać na ręczniku oraz trzymać na nim stopy. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią siedziska.
12. Wszelkie pogorszenie samopoczucia należy niezwłocznie zgłaszać ratownikowi pełniącemu dyżur.
13. Podstawowe zalety sauny infrared to:
– walka z cellulitem
– działanie antydepresyjne
– łagodzenie bólu
– zmniejszenie napięcia mięśni
– pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd cery
– podniesienie wydajności układu krążenia
14. Z sauny nie mogą korzystać osoby:
– bezpośrednio po wysiłku fizycznym
– na czczo lub po zbyt obfitym posiłku (kąpiel w saunie należy zażywać min. godzinę po posiłku
– chore na tarczycę, klaustrofobię, nowotwory, ostre infekcje i stany astmatyczne
– których stan zdrowia stanowi przeciwwskazania do korzystania z zabiegów (zaleca się konsultację u swojego lekarza)
– z gorączką
– kobiety w czasie menstruacji i w okresie ciąży
– zmęczone i w stanie intoksykacji.
Wskazówki do korzystania z sauny infrared
Dzięki systemowi głębokiego wnikania ciepła następuje ogrzanie organizmu przy użyciu promieni podczerwonych. Dodatkowo w saunie panuje niewysoka temperatura, dzięki czemu wizyta w niej nie obciąża tak mocno organizmu jak przy kąpielach w saunie fińskiej czy rzymskiej. Sauna infrared zapewnia trening bez wysiłku, uczucie jak po masażu całego ciała, zwiększa wydajność serca, ale oprócz tego łagodzi ból i przede wszystkim usuwa skutki stresu. Po jednej sesji poczujesz się głęboko odprężony i zrelaksowany. Sauna infrared to nowoczesny sposób na relaks.
Etap 1 – Przygotowanie (10-15 minut)
Rozpoczynamy zabiegi w saunie 1 – 2 godzin po ostatnim posiłku. Przed wejściem do sauny należy umyć ciało i dokładnie osuszyć. Osoby z „zimnymi” stopami powinny je ogrzać ciepłą wodą. Do sauny wchodzi się w stroju kąpielowym z ręcznikiem. W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała lub twarzy żadnymi kremami, gdyż powoduje to zmniejszenie powierzchni ciała, która wydala pot.
Etap 2 – czas seansu (15-25 minut)
Zalecana temperatura w trakcie pobytu w saunie infrared 50oc. Wszelkie zmiany samopoczucia, wskazujące na nietolerancję kąpieli w saunie infrared, należy traktować poważnie, włącznie z przerwaniem dalszej kąpieli. W trakcie pobytu w saunie nie wolno uzupełniać płynów, robi się to dopiero w czasie wypoczynku. W czasie i po zabiegu w saunie przeciwwskazane jest podejmowanie wysiłku fizycznego.
Etap 3 – Wyjście z sauny
Po wyjściu z sauny infrared należy owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym. Następnie skorzystać z prysznica w letniej wodzie – nie należy używać mydła.
Wypocząć około 20 minut. Warto również napić się w umiarkowanych ilościach wody mineralnej lub soku.
1. Na terenie saunarium obowiązują przepisy regulaminu ogólnego pływalni oraz niniejszego regulaminu.
2. Korzystanie z sauny jest równoznaczne z tym, że osoba zapoznała się i akceptuje wszystkie przepisy regulaminu.
3. Opłata za korzystanie z sauny dla osób nie korzystających z basenu naliczana jest zgodnie z aktualnym cennikiem, dla osób korzystających z basenu – bezpłatnie.
4. Za skutki zdrowotne przebywania w saunie kierownictwo pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
5. Z sauny mogą korzystać tylko osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z zabiegów.
6. Dzieci do lat 12 mogą przebywać w saunie wyłącznie pod opieka osób pełnoletnich.
7. W pomieszczeniu sauny suchej panuje temperatura 90 – 100 °C i wilgotność powietrza 10 – 20 %.
8. Regulacja temperatury w saunie należy do obsługi.
9. Przed wejściem do pomieszczenia sauny należy:
a) załatwić potrzeby fizjologiczne,
b) zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, gdyż mogą stać się przyczyną poparzeń ciała,
c) zdjąć okulary i szkła kontaktowe,
d) umyć całe ciało pod prysznicem mydłem, a następnie wytrzeć do sucha,
e) zdjąć obuwie basenowe.
10. Maksymalnie w saunie może przebywać 6 osób.
11. W saunie fińskiej należy siadać na ręczniku oraz trzymać na nim stopy. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią siedziska.
12. Wszelkie pogorszenie samopoczucia należy niezwłocznie zgłaszać ratownikowi pełniącemu dyżur.
13. Z sauny fińskiej nie mogą korzystać osoby:
– chore na tarczycę, klaustrofobię, epilepsję, ostre stany reumatyczne, nowotwory, ostre infekcje i stany astmatyczne
– chore na serce, nadciśnienie i z chorobami naczyń krwionośnych
– których stan zdrowia stanowi przeciwwskazania do korzystania z zabiegów (zaleca się konsultację u swojego lekarza)
– z gorączką
– kobiety w czasie menstruacji i w okresie ciąży
– zmęczone i w stanie intoksykacji.
Wskazówki do korzystania z sauny fińskiej
Etap 1 – Przygotowanie (10-15 minut)
Rozpoczynamy zabiegi w saunie 1,5 – 2 godzin po ostatnim posiłku. Przed wejściem do sauny należy umyć ciało i dokładnie osuszyć. Osoby z „zimnymi” stopami powinny je ogrzać ciepłą wodą. Do sauny wchodzi się w stroju kąpielowym z ręcznikiem. W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała lub twarzy żadnymi kremami, gdyż powoduje to zmniejszenie powierzchni ciała, która wydala pot.
Etap 2 – Pierwsze przegrzanie (8-15 minut)
Rozpoczyna od najniższej ławy stopniowo przechodząc na wyższe, w zależności od samopoczucia. Na ławie należy położyć się lub usiąść z ugiętymi nogami na ręczniku (nie powinien on zajmować zbyt dużej powierzchni, aby nie ograniczać cyrkulacji ciepłego powietrza). W celu przystosowania układu krążenia do prawidłowego funkcjonowania w pozycji stojącej, wskazane jest w ostatnich2 – 3 minutach przebywania w saunie przyjęcie pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami. Wszelkie zmiany samopoczucia, wskazujące na nietolerancję kąpieli w saunie, należy traktować poważnie, włącznie z przerwaniem dalszej kąpieli. W trakcie pobytu w saunie nie wolno uzupełniać płynów, robi się to dopiero w czasie wypoczynku.
Etap 3 – Ochłodzenie (do 12 minut)
Im wyższa temperatura panuje w saunie, tym krócej w niej przebywamy i dłużej ochładzamy organizm. Etap ten dobrze jest rozpocząć od zimnej, ale suchej kąpieli, np. wyjścia na powietrze (dodatkowo dotleniamy organizm, gdyż zawartość powietrza w saunie, ze względu na jej temperaturę i szybkie pobieranie tlenu, spada). Po kilku minutach należy poddać się zimnej wilgotnej kąpieli (10-30ºC): wziąć prysznic, polać się strumieniem wody lub zanurzyć w wodzie. Niewskazane jest używanie mydła. Etap ten jest największym obciążeniem dla organizmu.
Etap 4 – Drugie przegrzanie (10-15 minut)
Wchodzimy do sauny, możemy teraz zająć drugą ławę i powtarzamy wyżej opisane czynności.
Etap 5 – Dodatkowe zabiegi
W czasie i po zabiegu w saunie przeciwwskazane jest podejmowanie wysiłku fizycznego. Po saunie należy wypocząć około 20 – 30 minut. Celowe jest picie w umiarkowanych ilościach wód mineralnych lub soków. Po kąpieli saunowej możemy skorzystać z zabiegów, takich jak solarium, masaż, szczotkowanie, chłosta witkami brzozowymi (15-30 minut).
1. Na terenie saunarium obowiązują przepisy regulaminu ogólnego pływalni oraz niniejszego regulaminu.
2. Korzystanie z sauny jest równoznaczne z tym, że osoba zapoznała się i akceptuje wszystkie przepisy regulaminu.
3. Opłata za korzystanie z sauny dla osób nie korzystających z basenu naliczana jest zgodnie z aktualnym cennikiem, dla osób korzystających z basenu – bezpłatnie.
4. Za skutki zdrowotne przebywania w saunie kierownictwo pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
5. Z sauny mogą korzystać tylko osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z zabiegów.
6. Dzieci do lat 12 mogą przebywać w saunie wyłącznie pod opieka osób pełnoletnich.
7. W pomieszczeniu sauny parowej panuje temperatura 45 – 50°C i wilgotność powietrza 90 – 100%.
8. Regulacja temperatury w saunie należy do obsługi.
9. Przed wejściem do pomieszczenia sauny należy:
a) załatwić potrzeby fizjologiczne,
b) zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, gdyż mogą stać się przyczyną poparzeń ciała,
c) zdjąć okulary i szkła kontaktowe,
d) umyć całe ciało pod prysznicem mydłem, a następnie wytrzeć do sucha,
e) zdjąć obuwie basenowe.
10. Maksymalnie w saunie może przebywać 6 osób.
11. W saunie rzymskiej można siadać na ręczniku lub bezpośrednio na siedziskach.
12. Wszelkie pogorszenie samopoczucia należy niezwłocznie zgłaszać ratownikowi pełniącemu dyżur.
13. Z sauny rzymskiej nie mogą korzystać osoby:
– chore na tarczycę, klaustrofobię, epilepsję, ostre stany reumatyczne, nowotwory, ostre infekcje i stany astmatyczne
– chore na serce, nadciśnienie i z chorobami naczyń krwionośnych
– z gorączką
– kobiety w czasie menstruacji i w okresie ciąży
– zmęczone i w stanie intoksykacji.
Wskazówki do korzystania z sauny rzymskiej
Etap 1 – Przygotowanie (10-15 minut)
Rozpoczynamy zabiegi w saunie 1,5 – 2 godzin po ostatnim posiłku. Przed wejściem do sauny należy umyć ciało i dokładnie osuszyć. Osoby z „zimnymi” stopami powinny je ogrzać ciepłą wodą. Do sauny wchodzi się w stroju kąpielowym. W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała lub twarzy żadnymi kremami, gdyż powoduje to zmniejszenie powierzchni ciała, która wydala pot.
Etap 2 – Nagrzewanie (20-60 minut)
Należy usiąść bezpośrednio na siedzisku lub na ręczniku. Przyjąć wygodną dla siebie pozycję. Czas pobytu w łaźni jest bardzo indywidualny i zależy tylko od użytkownika – może być krótszy. Proces nagrzewania może być jednokrotny, bądź podzielony na kilka sesji z przerwami na schładzanie ciała. Wszelkie zmiany samopoczucia, wskazujące na nietolerancję kąpieli w saunie, należy traktować poważnie, włącznie z przerwaniem dalszej kąpieli. W trakcie pobytu w saunie nie wolno uzupełniać płynów, robi się to dopiero w czasie wypoczynku.
Etap 3 – Schładzanie (do 10 minut)
Po wyjściu z łaźni należy ochłodzić ciało. Obniżamy temperaturę ciała zimną wodą (10-30ºC) – wziąć prysznic, polać się strumieniem wody. Zawsze zaczynamy schładzać ciało od stóp, posuwając się następnie w kierunku głowy. Niewskazane jest używanie mydła. Etap ten jest największym obciążeniem dla organizmu.
Etap 4 – Odpoczynek (15-30 minut)
W czasie i po zabiegu w saunie przeciwwskazane jest podejmowanie wysiłku fizycznego. Celowe jest picie w umiarkowanych ilościach wód mineralnych lub soków. Nie należy ubierać się od razu, gdyż jeszcze przez kilka minut możemy się pocić.
Etap 5 – Dodatkowe zabiegi
Po kąpieli saunowej możemy skorzystać z zabiegów, takich jak solarium, masaż, szczotkowanie, chłosta witkami brzozowymi (15-30 minut).
1. Na zjeżdżalni obowiązuje następująca sygnalizacja świetlna:
a. kolor zielony – wolny zjazd
b. kolor czerwony – zakaz zjazdu
2. Na schodach zjeżdżalni obowiązuje „kolejka”.
3. Przed zjazdem należy sprawdzić czy w rynnie zjeżdżalni znajduje się woda (zjazd na sucho jest surowo zabroniony).
4. Start następuje w pozycji siedzącej z nogami skierowanymi w dół i może być kontynuowany w takiej samej pozycji lub leżącej na plecach z nogami skierowanymi w dół.
5. Po wykonaniu ślizgu należy niezwłocznie zrobić miejsce następnemu użytkownikowi i jak najszybciej opuścić wannę hamującą.
6. Zabrania się zmuszania użytkowników do wykonywania ślizgów.
7. Zabrania się biegania po schodach.
8. Zabrania się zjeżdżania z ostrymi przedmiotami (pierścionki, obrączki, zegarki, bransoletki, itp.) oraz w okularach korekcyjnych lub szkłach kontaktowych.
9. Zabrania się zjeżdżania w kombinezonach neoprenowych (piankach) oraz przy użyciu zabawek lub sprzętu do nauki pływania.
10. Zabrania się ślizgów w pozycjach:
a. głową w dół
b. na stojąco
c. na brzuchu
d. na stopach
e. na kolanach
11. Podczas zjazdów zabrania się:
a. zjazdów grupami
b. zatrzymywania się i stawania w zjeżdżalni
c. trzymania się podczas zjazdów obrzeży rynny
d. wchodzenia do zjeżdżalni „pod prąd”
12. W przypadku grup zorganizowanych korzystających ze zjeżdżalni (nauka pływania) instruktor grupy odpowiada za przestrzeganie zapisów niniejszego regulaminu.
13. Wszystkie osoby korzystające ze zjeżdżalni są zobowiązane do podporządkowania się nakazom dyżurnego ratownika WOPR.
14. Osoby narażające porządek publiczny lub przepisy niniejszego regulaminu i nie stosujące się do zaleceń pracowników będą usuwane z terenu pływalni zgodnie z obowiązującą procedurą i niezależenie od ewentualnego skierowania sprawy na drogę postępowania w sprawach o wykroczenie.
15. W razie wypadku spowodowanego nie przestrzeganiem regulaminu zjeżdżalni wszelką odpowiedzialność ponosi użytkownik.
Regulamin opracowano na podstawie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych z dnia 18.08.2011r. (Dz.U. z 2011r. Nr 208, poz. 1240).